Minule jsme si ukazovali, jak dosáhnout co nejlepšího cash flow pomocí pravidla 50–30–20 díky funkci rozpočtů ve Spendee. Jsi připraven/a posunout své rozpočtovací schopnosti na novou úroveň?
Už víš, že první krok k opravdu zdravým financím je uspořit alespoň 20 % z čistého příjmu. 💰 Dnes si ukážeme, jak příjmy alokovat přesněji.
Používej rozpočty na různé kategorie výdajů
Jak si správně rozložit 80 % výplaty určených na výdaje? Stačí vědět, že 50 % má jít na nezbytnosti a 30 % na věci, co nám dělají radost (zbytnosti)? Pokud ti to stačí, skvěle! Možná ale zápasíš s rozložením výdajů podle kategorií. Pojďme se podívat, co patří do nezbytných a zbytných výdajů a kolik procent výplaty alokovat na jakou kategorii! 💸
Jistě, hodně závisí třeba na tom, kde zrovna žiješ. Výdaje v Praze jsou úplně jiné než v Děčíně. Prosím, ber následující doporučení jako obecnou poučku, kterou je nutno přizpůsobit tvojí životní situaci.
Nezbytné výdaje (50 %)
Tyto výdaje jsou něco, bez čeho se neobejdeš. 🙅🏼♂️ Třeba bydlení a jídlo jsou nezbytné potřeby k přežití. Kromě toho ale musíš platit účty a další výdaje. Pojďme se na ně podívat.
Bydlení (20–35 %) a služby (5–10 %) 🏡
Bydlení je pro většinu lidí největší výdajová položka! 😱 Tady můžeš nejlépe poznat, zda si žiješ nad nebo pod svoje poměry. Sleduj si vše, co souvisí s bydlením jako nájem, hypotéka nebo třeba účty za vodu 🛁, plyn a elektřinu.
Jídlo 🥐 (10–15 %)
Jíst musíme všichni, ale nemusíme jíst každý den v restauraci! 🍽 Každý s jídlem zachází jinak. Někdo ho vnímá pouze jako nezbytnost, někdo ho řadí i do kategorie zábava. Doporučujeme držet výdaje za jídlo kolem 10 % z čistého příjmu.
📚 Doporučené čtení:
Pojištění 💊 (5–15 %)
Hodí se mít přehled o všech pojistkách na jednom místě! 🚑 Ať už jde o zadravotní, životní nebo pojištění vozidla. Vždy bys měl/a vědět, kolik celkem platíš.
Zdraví 👨🏼⚕️ (5–10 %)
Kategorie zdraví a pojištění jsou podobně důležité, ale zdraví je daleko variabilnější položka. Patří sem výdaje za léky, návštěvy lékaře a další položky. 👨🏼⚕️
Doprava 🚘 (5–15 %)
Nehledě na to, kde bydlíš, vždy se potřebuješ nějak přemisťovat. Do této kategorie patří všechny výdaje za každodenní dopravu jako veřejná doprava, platby za auto, benzín, dálniční známka a servis. 🛠 Nepatří sem ovšem výdaje za cestování.
Osobní výdaje (30 %)
Zde mluvíme o výdajích, které nejsou nezbytné, ale obohacují tvůj život. 🍀 Právě tady ovšem můžeš obvykle ušetřit nejvíc. Zbytek peněz si potom můžeš uspořit.
Osobní 🙋🏼♂️(5–10 %)
Sem patří výdaje za osobní péči 💆🏼♀️, časopisy, módu, zkrášlovadla nebo třeba členství v posilovně.
Zábava 🎬 (5–10 %)
Život nemůže být jen o placení účtů a práci. Život je potřeba si také užít. ⚽️ Výdaje za zábavu můžou být třeba koncerty, knihy, hry, sport, koníčky, dovolená, kino a další. Cokoli, co ti zlepšuje náladu a rád/a tím trávíš volný čas! 🤗
Ostatní 🧩 (5–10 %)
A sem patří všechno zbývající, co se ti nevejde do ostatních škatulek. Také se ti možná stává, že přešvihneš rozpočet v jiné kategorii. “Ostatní” v takovém případě slouží jako taková rezerva.
Jak začít? 💪🏼
Chápeme, že z tolika kategorií ti může praskat hlava! 🤯 První krok máš už ale za sebou — máš alespoň zhruba povědomí o tom, jak si výdaje rozdělit. Jak už jsme psali, nemusíš se rozdělení držet striktně, ale doufáme, že tě tento článek trochu inspiroval. 🥳 Chceš si o rozpočtech přečíst víc? Začít můžeš třeba tady.
Máš problém držet výdaje pod kontrolou. Začni to řešit tím, že si založíš rozpočet. Spendee už ti pomůže se ho držet.