Cash Flow: základ zdravých financí

Spendee
3 min readJun 2, 2021

--

“Větší příjmy neřeší problém, pokud je problémem cash flow.” — Robert Kiyosaki

Cash flow měří pohyby tvých peněz

Jde v podstatě o tvé příjmy mínus výdaje za určitou dobu, nejčastěji měsíc. Co neměříš, nemůžeš zlepšit. A právě s tím ti chceme pomoci.

Pokud si chceš dopřát některé věci bez nutnosti půjčovat si, pokud chceš spořit nebo dokonce investovat, musíš začít od úplného základu, u cash flow.

Kolik si uspoříš z výplaty

Nejjednodušeji se dá cash flow vysvětlit jako to, co ti zbyde z výplaty po všech platbách před další výplatou. Důležité je především vědět, zda utratíš více nebo méně, než kolik vyděláš. Negativní cash flow znamená, že si ukrajuješ z úspor a dlouhodobě může vést až do dluhové pasti!

Pozitivní cash flow je základ zdravých financí.

Začni těmito jednoduchými kroky!

Sleduj si výdaje

Už používáš Spendee? Skvělý začátek! Využij našich přehledů a zjisti, kde jsou tvé slabiny. Jak zacházíš se svých příjmem? Ve kterých kategoriích utrácíš nejvíc? Můžeš někde utrácet méně? Nastav si rozpočet a dodržuj své limity.

Pravidlo 50–30–20

Experti doporučují uspořit každý měsíc alespoň 20 % z čistého příjmu. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je dát si stranou 20 % z výplaty hned, jak ti přijde. Peníze dej na spořící účet, investuj je nebo je použij na splacení dluhu. Jakmile s tím začneš, brzy si na to zvykneš. Co ale se zbylými 80 % z výplaty?

50 % z výplaty by mělo jít na nezbytné výdaje jako nájem, energie, doprava nebo potraviny. Samozřejmě se jedná jen o takové zjednodušené pomocné pravidlo. Pokud ale za nezbytnosti utrácíš výrazně víc než 50 % z výplaty, možná si žiješ nad poměry a stojí za zvážení, zda se například nepřestěhovat někam, kde budeš platit menší nájem. Pokud výdaje za nájem tvoří například 45 % z tvých příjmů, zřejmě ze zbylých 5 % nedokážeš pokrýt jídlo, účty, pojištění a další nezbytné výdaje. Pokud za nezbytnosti platíš méně než 50 %, je vždy rozumné přebytek uspořit nebo investovat.

Zbylých 30 % můžeš použít na osobní (zbytné) výdaje. Zkrátka věci, co ti dělají radost a nejsou nezbytné pro běžný život. Patří sem oblečení, zkrášlovadla, zábava nebo třeba cestování. Proto bývá právě tady nejvíce prostoru pro úspory. Můžeš si vytvořit rozpočet na zbytné kategorie výdajů a Spendee ti pomůže se ho držet.

📚 Doporučené čtení: 3 pravidla pro lepší rozpočty

Připoj si bankovní účty

Ať už jsou tvé finanční cíle jakékoliv, vždy by ses měl/a snažit pro co největší pozitivní rozdíl mezi příjmy a výdaji. Díky připojení bankovních účtů si můžeš sledovat všechny transakce bez práce s ručním zadáváním. Nic ti tak neuteče!

📚 Doporučené čtení: Znáš svoje měsíční cash flow?

Příklad

Adéla vydělává 30 000 Kč měsíčně. Podle pravidla 50–30–20 by si měla příjem rozdělit následovně:

  • 15 000 Kč na nezbytnosti (50 %)
  • 9 000 Kč na osobní výdaje (30 %)
  • 6 000 Kč na úspory, investice nebo splátky půjček (20 %).

Jak dostat cash flow pod kontrolu? Nastav si rozpočty jako Adéla! Ještě jednodušší (ale méně přesný) způsob jak začít, je nastavit si rozpočet na 80 % z příjmů (tedy na zbytné a nezbytné výdaje zároveň). Spendee tě upozorní, když se budeš limitu blížit.

Tvůj Spendee Team 💚

📲 | Instagram | Facebook | Twitter

--

--

Spendee
Spendee

Written by Spendee

Personal finance app that gets your money into shape. Connect your bank. 💳 Track & analyze & budget your finances. 💰Download app here: http://get.spendee.com

No responses yet