A więc, wszyscy teraz mówią o inwestowaniu. Czy to po prostu modne określenie? Styl życia? Przede wszystkim jest to sposób na sprawienie, by twoje pieniądze wykonały swoją “robotę”. 🏋️ W pewnym sensie. 💦 Cóż, obie te aktywności na przestrzeni czasu przynoszą duże korzyści, ale jednocześnie bardzo trudno jest zacząć ich praktykowanie. W trakcie możesz popełnić parę błędów, jednak uczenie się na nich znacząco cię wzmocni. Jak mam w ogóle zacząć? Nie martw się, pomożemy ci. 😉 Dziś porozmawiamy o korzyściach z inwestowania, związanych z nim ryzykiem oraz o paru powszechnych sposobach na dokonanie inwestycji.
“Oszczędzaj, by zainwestować. Nie oszczędzaj tylko po to, by oszczędzać. Jedyny powód do oszczędzania pieniędzy, to zainwestowanie ich”. — Grant Cardone
Inwestowanie to zasadniczo wkładanie pieniędzy w konkretne miejsce, w którym spodziewamy się ich pomnożenia i osiągnięcia zysku. 💰 Możesz inwestować na wiele sposobów, np. inwestując w rozpoczęcie nowego biznesu, kupując wartościowe aktywa, takie jak nieruchomości, lub handlując na giełdzie papierów wartościowych.
Dlaczego inwestowanie przynosi korzyści? 📈
Oszukujesz inflację ✅
Z czasem pieniądze tracą swoją wartość, dlatego musisz zainwestować swoje oszczędności w coś, co wygeneruje zwrot z inwestycji (po opodatkowaniu) wyższy niż inflacja. Niestety jest to praktycznie niemożliwe, jeśli twoje oszczędności leżą tak ciągle na kontach o niskiej stopie procentowej. 🙅 Niektóre inwestycje mają duży potencjał (oraz ryzyko!), by znacznie przewyższyć to oprocentowanie i zarobić dla ciebie więcej niż tylko oszczędności.
Budujesz dochód pasywny ✅
Jednym z najbardziej korzystnych nawyków finansowych jest budowanie dochodu pasywnego już w młodym wieku. Ale nawet jeśli jeszcze nie zacząłeś — nigdy nie jest za późno! 🤗 Regularne otrzymywanie dodatkowych dochodów pozwoli ci cieszyć się życiem, mniej się martwić emeryturą, osiągnąć większe cele finansowe (takie jak edukacja dla twoich dzieci) oraz zyskać większą niezależność.
Bądź świadomy ryzyka! 📉
Prawda jest taka: gdyby to było takie proste — każdy by to robił. 😏 Mimo że nie musisz się bać inwestowania pieniędzy, powinieneś podchodzić do tego racjonalnie i nieprzerwanie się edukować. Bycie na bieżąco i podejmowanie decyzji opartych na wiedzy to podstawa, by zmierzać w dobrym kierunku. 💡 Ryzyko inwestycji jest nieuchronne, jednak równanie jest proste: niskiemu ryzyku towarzyszą niskie spodziewane zyski, podczas gdy wyższe ryzyko oznacza wyższe dochody. Najważniejsza zasada, którą należy pamiętać, to żeby nigdy nie stawiać wszystkiego na jedną kartę — dlatego warto dywersyfikować swój portfel.
Rodzaje Inwestycji 🤓
Spisanie wszystkich rodzajów inwestycji nie jest możliwe, jednak mamy dla ciebie listę tych najpowszechniejszych:
Fundusze 💰
Najpowszechniejszymi funduszami są fundusze wzajemnego inwestowania oraz fundusze inwestycyjne typu ETF. 👀 Fundusz wzajemnego inwestowania to fundusz inwestycyjny, który profesjonalnie zarządza pieniędzmi od różnych inwestorów i nabywa możliwości inwestycyjne (akcje, obligacje itp.) za pieniądze. Fundusze ETF oferują również produkty inwestycyjne zgromadzone w pulę, jednak są one zarządzane pasywnie (śledzenie wskaźników rynkowych). W ostatnich latach zyskują one na popularności dzięki ich dostępności. Tego typu fundusze są idealnym startem, jeśli chcesz zainwestować, ale nie chcesz wybierać poszczególnych akcji. Fundusze ETF podobnie jak popularny S&P 500, który jest bazowany na top 500 amerykańskich firmach, to dobre sposoby na dywersyfikację twojego portfela i rozwinięcie go w stałym tempie.
Akcje i Udziały 📈
Za pomocą akcji zasadniczo kupujesz część kapitału spółki, a tym samym stajesz się współwłaścicielem. 👨💻 Tego rodzaju współwłasność czyni cię akcjonariuszem, co oznacza, że możesz obserwować sukces twojej firmy, który odznacza się w rosnącej cenie twojego udziału. W dzisiejszych czasach proces ten jest rejestrowany elektroniczne, dlatego możesz kupować i sprzedawać akcje w ciągu paru minut. Jeśli zastanawiasz się, jaka jest główna różnica między pojęciami udziały i akcje, udziały wskazują na część posiadaną na własność w danej spółce i składają się one z akcji.
Kryptowaluty 🤑
Stosunkowo nową opcją do inwestycji są kryptowaluty, czyli waluty elektroniczne, które możesz kupić lub sprzedać na rynkach kryptowalut. Prawdopodobnie słyszałeś już o Bitcoinie, Ethereum i innym kryptowalutach! Pomimo ich atrakcyjności 😍, inwestycja w nie jest ryzykowna, dlatego najpierw powinieneś przeczytać o tym, w jaki sposób funkcjonują różne rodzaje walut.
Jeśli chcesz skorzystać z bezpiecznej platformy do kupna i sprzedaży kryptowalut, możesz sprawdzić Coinbase i podłączyć ją do twojego konta Spendee!
Obligacje 💸
Można sobie to łatwo wyobrazić w formie pożyczki zaciągniętej przez firmę, sfinansowanej przez inwestorów kupujących obligacje. W tego rodzaju inwestycji otrzymujesz regularne raty odsetkowe, a do tego zwrot kapitału po zakończeniu pożyczki. 💰 Ryzyko jest podobne do giełdy papierów wartościowych, jednak rozpoczęcie przygody z obligacjami oraz zapoznanie się z charakterystycznym słownictwem może być trochę trudniejsze.
Towary handlowe 💎
Towary handlowe to wyroby, które są potrzebne do stworzenia innych artykułów i usług. Handel nimi jest najstarszy, sięgający wiele wieków w przeszłość, kiedy ludzie handlowali przyprawami i drogimi metalami. W dzisiejszych czasach ten rodzaj inwestycji stosuje się głównie do dywersyfikacji portfela, ponieważ możesz zainwestować w metale (np. złoto, srebro), energię (np. gaz ziemny, ropa naftowa) lub produkty rolne. 💧 Wraz z wyższą niestabilnością (nieprzewidywalnością) są one bardziej ryzykowne w porównaniu do innych produktów inwestycyjnych.
Jak zacząć? 💪
Najpierw upewnij się, że masz gotowy przynajmniej swój fundusz kryzysowy. 💪 W ten sposób będziesz miał zabezpieczenie w postaci pieniędzy z etykietką “nie dotykać”, które powinny być równe 8–6 miesiącom twoich średnich wydatków. Jest to ważny etap, ponieważ inwestycjom towarzyszy ryzyko, dlatego powinno się do nich podchodzić tylko wówczas, gdy jesteśmy w stanie poradzić sobie z lepszym i gorszym wynikiem finansowym. ✅
Po drugie, pomyśl o swojej osobistej sytuacji finansowej oraz swoim podejściu. 🤔 Nazwałbyś się bardziej osobą ryzykowną czy zachowawczą? Jakiego wyniku oczekujesz? Inwestycje są bardzo osobiste, ale zazwyczaj mamy większe skłonności do podejmowania ryzyka w młodszym wieku, a z czasem stajemy się bardziej zachowawczy. Zsumuj swoje oczekiwania finansowe i poglądowe. Czego masz nadzieję się nauczyć oraz co chcesz osiągnąć podczas tego procesu? 📚
Teraz, kiedy jesteś gotowy, żeby rozpocząć: jest wiele sposobów na wystartowanie, jednak my rozdzielimy je na dwa główne typy:
1. Samodzielnie Zarządzane Inwestycje 🧍
Jeśli jesteś osobą, która lubi działać sama, i nie przeszkadza ci spędzanie dużej ilości czasu na nauce oraz skomplikowanej podróży pełnej wzlotów i upadków, może to być coś dla ciebie. Możesz zacząć od założenia konta w firmach maklerskich, które mają niskie prowizje i łatwy dostęp do swoich platform.
2. Profesjonalnie Zarządzane Inwestycje 💼
Jeśli wolisz, żeby twoimi pieniędzmi zarządzał profesjonalista, musisz być świadomy, że jest to związane z dodatkowymi kosztami przeznaczonymi na managera, który będzie zajmował się twoimi pieniędzmi i który jest ekspertem w sprzedaży, kupnie akcji oraz podejmowaniu decyzji.
Jakąkolwiek opcję wybierzesz — musisz zacząć małymi kroczkami. Lepiej zacząć od małych kwot w młodym wieku niż nigdy. Uświadomienie sobie, że twoje ciężko zarobione pieniądze z czasem tracą wartość, jest trudne, ale daje ci motywację do researchu i postawienia właściwych kroków w kierunku bezpiecznej przyszłości.