Życie jest pełne niespodzianek — niektóre z nich są mniej znaczące, podczas gdy inne mogą obrócić wszystko, na co pracowałeś, do góry nogami. 🤯 Twoim najważniejszym celem zarządzania pieniędzmi jest wydawanie mniej, niż zarabiasz, tak abyś mógł generować oszczędności. Ale czy to wystarczy? Posiadanie funduszu kryzysowego pozwala na łatwe rozróżnienie między pieniędzmi z etykietką “nie dotykaj mnie” (czyli funduszem kryzysowym) a resztą pieniędzy, która jest gotowa do zainwestowania lub wykorzystania na cele krótkoterminowe (np. edukację, podróże, emeryturę czy zakwaterowanie).
Fundusz kryzysowy można zdefiniować jako konto, na które odkładasz pieniądze do wykorzystania na niespodziewane wydatki. — Adam Hagerman 🚨
Oszczędzaj Pieniądze i Trenuj Samokontrolę
Czym jest dla ciebie sytuacja krytyczna? Zepsuty samochód, którym dojeżdżasz do pracy? A może zepsuty telewizor? Albo planowany zabieg lekarski. A co jeśli twój dom został zalany? Twój mózg prawdopodobnie krzyczy “kryzys”, widząc ofertę wakacji letnich ze zniżką 70%. Tylko czy na pewno jest to sytuacja kryzysowa? Teraz, kiedy już przeczytałeś całą tę listę — prawdopodobnie uszeregowałeś pod względem ważności każdy z powyższych scenariuszy. W takim razie, co powinien pokryć fundusz kryzysowy, a co oszczędności?
1. Utrata Pracy 💼
Jest to bardzo stresujące doświadczenie i może wymagać od ciebie trochę czasu, by znów stanąć na nogach. Jednocześnie jest to typowa sytuacja, w której przydatny jest fundusz kryzysowy. W ten sposób masz czas na podjęcie odpowiedniej, zawodowej decyzji (może znajdziesz swoją wymarzoną pracę!) i nie znajdziesz się w pozycji, w której musisz pożyczyć pieniądze bez wcześniejszego zastanowienia.
2. Zdrowie 💊
Wydatki zdrowotne są zazwyczaj nieprzewidywalne, i nawet jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia, możesz znaleźć się w trudnej sytuacji. Czy to leki, złamana ręka, dentysta, czy skomplikowana operacja — za wszystko to trzeba zapłacić. I nie chodzi tutaj tylko o twoje zdrowie — musisz również pomyśleć o zdrowiu najbliższej rodziny, dzieci, a także zwierząt domowych.
3. Samochód 🚘
Jeśli korzystasz z auta codziennie do przemieszczania się, jest to bez wątpienia konieczność. Nie oznacza to, że weźmiesz teraz swój fundusz kryzysowy i kupisz nowy model auta lub wykorzystasz go na niewielką konserwację. Oznacza to, że będziesz miał pieniądze zawsze w kieszeni, jeśli samochód zacznie naprawdę szwankować.
4. Niespodziewane Sprawy Rodzinne 👫
Choroba lub śmierć najbliższych powinny być brane pod uwagę szczególnie dla osób, które żyją z miesiąca na miesiąc. Z tymi nieszczęsnymi wydarzeniami związanych jest dużo kosztów, dlatego upewnij się, jak wysokie one są i jak możesz się do nich przygotować.
5. Dach nad głową 🏡
Jeśli twój dach zaczyna przeciekać, musisz wykorzystać fundusz kryzysowy, by go naprawić. Jeśli zimą twoje ogrzewanie szwankuje, z pewnością można to sklasyfikować jako sytuację kryzysową. Ale jeśli twój telewizor wyjdzie z mody lub twoja pralka z czasem stanie się głośniejsza, powinieneś użyć innych oszczędności, które nie są funduszem kryzysowym.
Zrób To Dobrze, A Będziesz Spać Spokojnie
Zdajemy sobie sprawę, że odkładanie pieniędzy może się wydawać wielkim przymusem, który powstrzymuje cię od zrobienia upragnionych zakupów, ale pomyśl o tym w kategoriach sterty wolności na przyszłość. Po zbudowaniu funduszu kryzysowego w zasadzie nie musisz już go więcej dotykać (do momentu kryzysu), co oznacza, że zdałeś pierwszą część testu z “Odpowiedzialnej Dorosłości”. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, fundusz kryzysowy pozwala ci być wolnym… wolnym od długu, wolnym od pożyczania pieniędzy w sposób bezmyślny. Kiedy tylko to możliwe, wybierz niegroźną opcję i polegaj na swoich pieniądzach.
Jak Duży Powinien Być Twój Fundusz Kryzysowy
Eksperci rekomendują, by fundusz kryzysowy był równy co najmniej 3 średnim wydatkom miesięcznym, a idealnie — 6 średnim wydatkom miesięcznym.
Jak Zbudować Fundusz Kryzysowy ze Spendee
1. Musisz mieć jasny pogląd wszystkich twoich finansów. Ale ten krok już za tobą — zacząłeś już przecież używać Spendee 👏🏼
2. Ustaw budżet. Nie wiesz, od czego zacząć? Właśnie dlatego napisaliśmy dla ciebie ten artykuł.
3. Oszacuj swoje średnie wydatki miesięczne! Weź trzy ostatnie miesiące i zsumuj wszystkie wydatki. Podziel sumę przez trzy, a iloraz przedstawi ci średnią miesięczną! Jest to bardzo proste, jeśli korzystasz z automatycznej kategoryzacji, ponieważ podłączenie twojego banku umożliwia ci obserwowanie wszystkich twoich wydatków, nawet sprzed paru miesięcy!
4. Zacznij budować swój fundusz kryzysowy. Zacznij od niskiej kwoty! Ustal swój pierwszy cel na poziomie średnich wydatków miesięcznych. Regularnie śledź i obserwuj swoje oszczędności każdego miesiąca.