Ostatnio nauczyliśmy cię, jak pracować z twoją miesięczną pensją, tak aby maksymalnie zwiększyć przepływ pieniężny, korzystając z zasady 50/30/20 ramię w ramię z systemem budżetowania w Spendee. Jesteś gotowy wynieść swoją wiedzę o zarządzaniu wydatkami na wyższy poziom?
Wiesz już, że pierwszy krok do skutecznego zarządzania osobistymi finansami to oszczędzanie lub inwestowanie co najmniej 20% twoich przychodów netto! 💰 Chcemy tobie pokazać jeszcze dokładniej, na co przeznaczyć twoją pensję netto.
Używanie Budżetów w Konkretnych Kategoriach
Kiedy zostanie nam już 80% pieniędzy — jak właściwie mamy je wykorzystać? Czy wystarczy nam wiedza, że 50% przychodów netto powinno zostać przeznaczone na potrzeby, a 30% na zakupy osobiste? Cóż, jeśli w twoim przypadku strategia ta działa dobrze, to już wystarczające. Ale może masz trudności z dokładnym przydziałem pieniędzy do kategorii wydatkowych? Sprawdźmy, co powinno się znaleźć w wydatkach niezbędnych i tych zbędnych oraz jakie przydziały procentowe są zalecane do utworzenia budżetu! 💸
Dobrze wiemy, że ten rodzaj przydziału pieniędzy jest zależny od twojego miejsca zamieszkania i innych wydatków specyficznych dla konkretnego regionu. Pamiętaj, by wziąć to pod uwagę, ponieważ poniższe zalecenia nie są szczegółowe i mają za zadanie jedynie cię zainspirować. Możesz je zatem dopasować do swoich potrzeb.
Wydatki Obowiązkowe (50%)
Te wydatki łączą się z twoimi potrzebami — coś, bez czego życia codziennego nie da się wyobrazić. 🙅🏼♂️ Oczywiście posiadanie miejsca do życia i jedzenia nie są jedynymi niezbędnymi czynnikami. Poza nimi wszyscy polegamy na wielu innych kwestiach, które należy opłacić. Podzielmy je na kategorie.
Dom (20–35%) i Rachunki (5–10%) 🏡
Prawdopodobnie wszyscy się zgodzimy, że największa część naszej pensji zostaje przeznaczona na tę kategorię!😱 Jest to również kategoria, w której łatwo również uświadomić sobie, czy żyjemy ponad stan, czy wręcz przeciwnie. Jeśli stworzysz budżet dla tych kategorii, będziesz mógł śledzić wszystkie płatności związane z zakwaterowaniem. 🛁 Mogą to być miesięczne opłaty, niezbędne wyposażenie lub kredyt hipoteczny — cokolwiek, co jest konieczne do utrzymania miejsca zamieszkania.
Jedzenie 🥐 (10–15%)
Trzeba jeść, ale nie zawsze trzeba to robić na mieście! 🍽 Rozumiemy, że każdy ma inną relację z jedzeniem — niektórzy traktują je jako zwykłą potrzebę, a dla innych może to być również zmienny wydatek w ramach rozrywki. Podział zależy od ciebie! Zaleca się przeznaczać na jedzenie 10% pensji netto, jednak jeśli wiesz, że sporadyczne jedzenie na mieście sprawia ci przyjemność, możesz wykorzystać to 10% na zakupy spożywcze, a jedzenie na mieście możesz śledzić w sektorze osobistym lub rozrywkowym. Cokolwiek ci pasuje!
📚 Rekomendowane Artykuły:
Ubezpieczenie 💊 (5–15%)
Warto umieścić wszystkie swoje plany ubezpieczeniowe w jednym miejscu! 🚑 Czy to ubezpieczenie dla osoby z niepełnosprawnością, ubezpieczenie samochodu, czy zdrowotne (a istnieje ich dużo więcej!), powinieneś wiedzieć, ile dokładnie płacisz.
Opieka Zdrowotna 👨🏼⚕️ (5–10%)
Opieka zdrowotna jest dużo bardziej zmienna niż ubezpieczenie — a mimo to mają one taki sam stopień ważności. Wszelkie recepty, wizyty u lekarza, urządzenia medyczne i opieka medyczna powinny być zawarte w tej kategorii.
Transport 🚘 (5–15%)
Nieważne, gdzie mieszkasz, korzystanie z jakiegokolwiek rodzaju transportu jest konieczne, żebyś mógł dotrzeć do miejsca docelowego. W tej kategorii możesz umieścić wszystkie wydatki na codzienny transport — np. bilet komunikacyjny, płatności za samochód, opłaty drogowe czy koszty utrzymania auta. 🛠 Z racji tego, że mówimy tutaj o wydatkach obowiązkowych, nie zaleca się używania tego budżetu do kosztów podróży.
Wydatki Osobiste (30%)
Te wydatki poprawiają twój styl życia i pokrywają koszty wszelkich zakupów i aktywności, które nie są niezbędne, ale warto je mieć. 🍀 Jest to przestrzeń, na której możesz zaoszczędzić najwięcej w ciągu miesiąca. Resztę pieniędzy niewykorzystaną z wydatków osobistych warto przeznaczyć na oszczędności lub na kolejny miesiąc!
Osobiste 🙋🏼♂️(5–10%)
Tę kategorię traktujemy jak kategorię stylu życia, wliczając w nią wszelkie wydatki natury opieki osobistej. 💆🏼♀️ Mogą się w niej znajdować ubrania, magazyny, kosmetyki, a nawet karnet na siłownię. Są to wydatki zmienne, dlatego możesz sam zdecydować, co traktujesz jako wydatki osobiste, i trzymać się swoich postanowień. 🛍
Rozrywka 🎬 (5–10%)
Bądźmy szczerzy — życie nie powinno polegać tylko na płaceniu rachunków i chodzeniu do pracy. Wydawanie części pieniędzy na rozrywkę i zabawę jest zarówno konieczne, jak i zdrowe. ⚽️ Do tych wydatków zaliczają się np. koncerty, książki, gry komputerowe, wydarzenia sportowe, hobby, wakacje oraz subskrypcje różnego rodzaju platform, takich jak Spotify czy Netflix. 🎧 Jest to dosłownie wszystko, co umila ci wolny czas i powoduje uśmiech na twojej twarzy!
Inne 🧩 (5–10%)
Cóż… ta kategoria to deska ratunkowa, której szukałeś! Być może nadal nie skategoryzowałeś jakiegoś wydatku albo dotarłeś już do limitu w innej kategorii. 🤷🏼♀️ Nie martw się, możesz wykorzystać to ostatnie 10%, żeby być na bieżąco ze swoimi finansami.
Od czego zacząć? 💪🏼
Wiemy, że posiadanie tylu kategorii i budżetów może być przytłaczające! 🤯 Postawiłeś już pierwszy krok — jesteś świadomy ogólnych zasad podziału. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie musisz decydować się na dokładnie takie podziały procentowe — jest to jednak świetny sposób na sprawdzenie, co najlepiej dla ciebie funkcjonuje. 🥳 Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budżetowania? Przeczytaj: Budżetowanie 101: Zrozum Zarządzanie Wydatkami i Zacznij Jak Najlepiej Wykorzystywać Swoje Pieniądze
Masz konkretną, problematyczną kategorię, którą chciałbyś zacząć śledzić? Zacznij od małych kroczków i utwórz budżet — my pomożemy ci go opanować.