Každý hovorí o investovaní. Je to iba populárny buzzword? Či zivotný štýl? Je to hlavne možnosť, ako svoje peniaze tak nejak vyrysovať v posilke 🏋️💦 Cvičenie a investovanie nám prinášajú v dlhodobom merítku obrovské benefity, ale sú naozaj ťažké vykonávať na začiatku správne a konzistentne. Takže, čo to je a ako začať? Vysvetlíme ti základy, ktoré potrebuješ. 😉 Dnes začneme výhodami ale aj rizikami ktoré idú s nimi ruka v ruke a nakoniec si priblížime, aké hlavné druhy investícii existujú.
“Ušetrite, aby ste investovali — nešetrite aby ste šetrili. Jediný dôvod prečo šetriť peniaze je ich investícia.” — Grant Cardone
Investovanie je vlastne vkladanie peňazí na určité miesto, kde očakávame ich rast a zisk. 💰 Investovať môžeme rôznymi spôsobmi, napríklad vkladaním peňazí do vlastného podnikania, nákupom cenných aktív a nehnuteľností alebo obchodovaním na trhoch s akciami.
Prečo je investovanie výhodné? 📈
Porazíš infláciu ✅
Peniaze časom strácajú svoju hodnotu, takže je rozumné ich uložiť tam, kde je ich návrat investície (po zdanení) väčší ako inflácia. Toto je bohužiaľ nemožné, ak si úspory ukladáš na bežný účet alebo sporiaci účet s nízkymi úrokmi. 🙅 Niektoré investície majú vysoký potenciál (a riziko!) výrazne prevýšiť tieto sadzby a zarobiť ti viac ako zarobia sedením na účte.
Vybuduješ si pasívny príjem ✅
Je dobré začať si vybudovať pasívny príjem čím skôr. Ak sa ti ešte nepodarilo začať — teraz je ten správny čas! 🤗 Pravidelné získavanie ďalších príjmov ti umožní vychutnať si život naplno, starať sa menej o dôchodok, plniť si finančné ciele (napríklad vzdelanie svojich detí) a získať väčšiu samostatnosť.
Uvedom si riziká! 📉
Pravdou je, že keby to bolo tak jednoduché, robil by to ktokoľvek. 😏 Aj keď sa nemusíš obávať investovania svojich peňazí, mal by si k tomu pristupovať racionálne a nikdy sa neprestať vzdelávať a mať prehľad o aktuálnom dianí. Ak chceš smerovať správnym smerom, základom je naučiť sa robiť informované rozhodnutia. 💡 Riziká spojené s investovaním existujú, ale rovnica je jednoduchá: nízke riziko je sprevádzané nižšími očakávanými výnosmi, zatiaľ čo vysoké riziko môže znamenať o dosť vyššie výnosy. Najdôležitejším pravidlom, ktorým sa treba riadiť je diverzifikácia portfólia — alebo klasické “nikdy nedávaj všetky vajíčka do rovnakého košíka”.
Typy investícii 🤓
Je skoro nemožné zoznámiť sa so všetkými typmi investíc, preto ti prinášame prehľad tých najpoužívanejších:
Fondy 💰
Najbežnejším fondom sú podielové fondy a ETF. 👀 Podielový fond je investičný fond, ktorý profesionálne spravuje peniaze od viacerých investorov a za tieto peniaze nakupuje investičné príležitosti (akcie, dlhopisy, atď.). ETF tiež ponúkajú združené investičné produkty, ale sú spravované pasívne (sledovaním trhových indexov). V priebehu rokov si získali obľubu vďaka svojej dostupnosti. Fondy ako tento sú ideálnym spôsobom, ako začať ak chcete investovať ale nechcete si vyberať jednotlivé akcie. ETF ako napríklad známa spoločnosť S&P 500, ktorá je založená na 500 najlepších amerických spoločnostiach, sú dobrým spôsobom ako diverzifikovať svoje portfólio a rozvíjať ho stabilným tempom.
Akcie 📈
Pri akciách v podstate kupuješ časť imania spoločnosti, takže sa stávaš čiastočným vlastníkom. 👨💻 To z teba robí akcionára, ktorý môže sledovať úspech svojej spoločnosti prejavujúci sa v rastúcej cene podielu. V súčasnosti je tento proces zaznamenávaný elektronicky a akcie môžeš nakupovať a predávať niekoľko minút.
Kryptomeny 🤑
Relatívne novou možnosťou investovania sú kryptomeny, teda digitálne meny, ktoré môžeš nakupovať a predávať na kryptotrhoch. Ani nemusíme predstavovať Bitcoin či Ethereum! Aj keď sú veľmi atraktívne 😍 je to riskantná investícia a je potrebné vzdelávať sa v jej fungovaní.
Ak chceš na nákup a predaj kryptomien používať bezpečnú platformu, použi Coinbase a pripoj si ho k Spendee účtu!
Dlhopisy 💸
Dlhopis si môžeš ľahko predstaviť ako pôžičku medzi tebou a firmou. Pri tomto type investovania dostávaš pravidelné splátky úrokov a návratnosť istiny po skončení pôžičky. 💰 Riziko je podobné ako na akciovom trhu, ale pre začiatočníka môže byť o niečo ťažšie začať a zoznámiť sa s procesom a slovnou zásobou.
Komodity 💎
Komodity sú tovar potrebný na vytvorenie iného tovaru a služieb. Ich obchodovanie je najstarším a datuje sa stáročia dozadu, keď ľudia obchodovali s korením či drahými kovmi. V súčasnosti sa používa hlavne na diverzifikáciu portfólia, pretože môžeš investovať napríklad do kovov (napr. zlato, striebro), energii (plyn, ropa) alebo poľnohospodárskych produktov. 💧 S vyššou volatilitou (nepredvídanosťou) sú rizikovejšie v porovnaní s ostatnými investičnými produktmi.
Ako môžeš začať? 💪
Najskôr sa uisti, že už máš pripravenú finančnú rezervu. 💪 Takto budeš mať k dispozícii záchrannú sieť peňazí, ktorých sa “nemôžeš dotknúť” (3–6 mesiacov priemerných výdajov). Tento krok je veľmi dôležitý, keďže investovanie prichádza s mnohými rizikami a malo by sa realizovať iba ak si pripravený zvládnuť akékoľvek jeho finančné výsledky. ✅
Po druhé, zamysli sa nad svojou finančnou situáciou a možnosťami. 🤔 Si skôr konzervatívna osobnosť alebo vyhľadávaš riziko? Akú návratnosť očakávaš? Investovanie je osobná záležitosť, ale obyčajne máš tendenciu byť v mladom veku rizikovejší a až časom konzervatívnejší. Zhrň si svoje očakávania. Čo dúfaš, že sa v procese investovania naučíš a čo chceš dosiahnuť? 📚
Teraz, keď už rozmýšľaš nad začiatkom je dôležité zvážiť akým spôsobom chceš investovať:
1. Samostatne spravované investície 🧍
Ak si “urob si sám” človek a nevadí ti učenie a cesta plná vzostupov a pádov, toto je niečo pre teba. Môžeš začať vytvorením účtu v sprostredkovateľských spoločnostiach, ktoré majú nízke provízie a ľahký prístup k platformám.
2. Profesionálne spravované investície 💼
Ak dávaš prednosť tomu, aby mal tvoje financie v rukách profesionál, musíš si uvedomiť, že jeho skúsenosti s obchodovaním a rozhodovaním sú spojené s dodatočnými poplatkami.
Nech už si vyberieš akúkoľvek možnosť — začni malými krokmi. Je lepšie začať mladý a s menším množstvom peňazí ako nikdy. Uvedomiť si, že naše ťažko zarobené peniaze strácajú s časom hodnotu je ťažké, ale motivuje to k správnym krokom, ktoré zabezpečia našu budúcnosť.