Život je plný neočekávaných události. Některé ti dokonce mohou otočit život naruby. 🤯 Jedním z hlavních cílů při správě peněz je utratit míň, než kolik vyděláš, a budovat úspory. Část těchto peněz můžeš použít na dlouhodobé cíle, část je dobré investovat, aby ti je nepožírala inflace. Na určitou část úspor by ale člověk neměl sahat a mít ji vždy po ruce pro stavy nouze. To je právě finanční rezerva.
Finanční rezerva je účet, kam si ukládáte prostředky určené k použití na neočekávané výdaje. — Adam Hagerman 🚨
Spoř a trénuj sebekontrolu
Co pro tebe představuje stav nouze? Rozbité auto? Porouchaná televize nebo lednička? Nečekané zdravotní výdaje? Vytopený byt? Možná na tebe tvůj mozek křičí “naléhavá situace”, když vidíš 70% slevu na letní dovolenou. Ne vše výše uvedené je stejně naléhavé. Pro jaké případy by měla finanční rezerva sloužit?
1. Ztráta zaměstnání 💼
Ztráta zaměstnání s sebou přináší hodně stresu a může chvíli trvat, než se znovu postavíš na nohy. Právě v takových chvílích je dobré mít za zády určitou finanční jistotu a mít, kam sáhnout. Máš tak víc času na hledání nového zaměstnání a nemusíš sáhnout po první nabídce, co se namane, nebo si dokonce brát půjčku, protože potřebuješ platit účty.
2. Zdraví 💊
I se zdravotním pojištěním mohou být zdravotní výdaje nepředvídatelné. Ať už jde o zuby nebo výdaje za léky, je dobré mít rezervu, na kterou můžeš sáhnout. Nejde jen o tvoje zdraví, ale také zdraví tvých blízkých a zvířecích miláčků.
3. Auto 🚘
Obzvláště pokud potřebuješ auto ke každodenní dopravě, stává se pro tebe nezbytností. To ale neznamená, že svou finanční rezervu máš použít na koupi nového auta nebo drobných oprav. Finanční rezervu na auto použij jen v krajních případech, kdy není zbytí a auto nutně potřebuješ v provozu rychle.
4. Neočekávané rodinné události 👫
Náhlé nemoci nebo dokonce smrt někoho blízkého je finanční riziko zejména v momentě, kdy je na této osobě někdo finančně závislý. Finanční rezerva v takových případech slouží na léčbu, náklady spojené s pohřbem nebo pokrytí životních nákladů do doby, než se osoby, které byly na zemřelém finančně závislé, postaví na vlastní nohy.
5. Domácnost 🏡
Zatékající střecha nebo porucha topení v zimě se rozhodně řadí mezi stavy nouze. Když ale chceš větší televizi nebo zjistíš, že tvoje pračka je hlasitější, než bývala, už ne. Je potřeba rozumně rozlišit, co pokrýt z běžných úspor a co z finanční rezervy.
Můžeš v klidu spát
Omezení výdajů za účelem budování finanční rezervy se může zdát jako nepříjemné omezování. Dívej se na to ale jako na budování svobody a klidu v duši do budoucna. Jakmile si finanční rezervu vybuduješ, nemusíš ji dále řešit (dokud ji nepotřebuješ použít) a můžeš se prohlásit za zodpovědného dospěláka. 🤓 Nemusíš si díky tomu v budoucnu brát rychlé a nevýhodné půjčky, které pak budeš obtížně splácet.
Jak velká by finanční rezerva měla být?
Experti doporučují finanční rezervu ve výši 3–6 násobku tvých průměrných měsíčních výdajů.
Jak si finanční rezervu budovat spolu se Spendee
1. Nejprve potřebuješ jasný přehled o všech svých financích. Gratulujeme, tohle už máš splněné, protože používáš Spendee! 👏🏼
2. Nastav si rozpočet. Nevíš, kde začít? Právě proto jsme pro tebe připravili tento článek.
3. Spočítej si své průměrné finanční výdaje. Vezmi své výdaje za poslední 3 měsíce a sečti je. Výsledek vyděl 3 a získáš svůj měsíční průměr! Nemáš ještě 3 měsíce dat? Nevadí! Připoj si do Spendee své bankovní účty a hned budeš mít historii několika měsíců.
4. Začni si budovat finanční rezervu. Sleduj si výdaje pravidelně, dodržuj rozpočet a sleduj, jak tvoje úspory rostou!